- CS Po Polsku Newsletter
- Posts
- 💊 #59 Identyfikowanie ICP, nawyki zdalnych zespołów, zmniejszanie ryzyka 101
💊 #59 Identyfikowanie ICP, nawyki zdalnych zespołów, zmniejszanie ryzyka 101
Cześć!
W poprzednim tygodniu ogłosiliśmy kolejnego prelegenta na Dniu Sukcesu Klienta (DSK) - Bartosz Majewski (Co-owner Casbeg, Inwestor) oraz webinar z Michałem Wojnarowskim na temat Czy to się opłaca? Stwórz skuteczny business case na bazie 12 lat w EY.
Dodatkowo, na stronie konferencji DSK pojawiło się kilka nowości i niespodzianek. Zachęcam Cię do sprawdzenia tutaj i pamiętaj, że cena biletów rośnie w piątek o północy.
🚂 Rozkład jazdy:
⚠️ Derisking 101 [FREE]
O identyfikowaniu i zmniejszaniu ryzyk w codziennej pracy, co pozwala na lepsze zarządzanie zadaniami i unikanie niepotrzebnych problemów.
🌍 Nawyki skutecznych zespołów zdalnych [PREMIUM]
Tekst pokazuje, jakie nawyki sprawiają, że zespoły zdalne są produktywne, kładąc nacisk na komunikację, autonomię i zaufanie.
🎯 Jak zidentyfikować profil idealnego klienta (ICP) [PREMIUM]
Artykuł pomaga w określeniu, kto jest idealnym klientem dla Twojej firmy, co przekłada się na skuteczniejszą retencję i mniejszy churn.
📊 Raporty, analizy, wartościowe linki [PREMIUM]
Qualtrics The State of Customer Experience Management, 2022
Template Valuechain Framework
KPIs for Customer Succes
Dealroom Benchmarki dla TOP Startupów
Theresanai poznaj aplikacje AI
Gitlab Handbook o tym jak budują Customer Success wewnętrznie
⚠️ Derisking 101
Ryzyko niepowodzenia lub wystąpienia negatywnych scenariuszy jest wpisane w każdy plan. Chcemy je minimalizować jak najbardziej. Im wcześniej to zrobimy, tym prawdopodobnie mniej stracimy. Dwa lata temu zacząłem chodzić na siłownię i zauważyłem, jak wiele korzyści to przynosi mojemu ciału. Czego mógłbym uniknąć, gdybym zaczął wcześniej?
W kontekście pracy nasz czas jest mocno ograniczony. Definiując cele, musimy uwzględniać koszt alternatywny. Przykładowo, przeprowadzając kompleksową analizę churnu, która zajmie cały kwartał, dopiero za trzy miesiące będziesz mieć przestrzeń na pracę nad usprawnieniami w onboardingu. Jakie jest ryzyko, że przeprowadzając analizę teraz, zaniedbasz inne działania i w rezultacie zwiększysz churn w tym roku, bo nie wprowadzisz od razu potrzebnych poprawek?
Wes Kao podaje kilka rad, jak świadomie podejść do zarządzania ryzykiem.
Dwa pytania
Zawsze zacznij od dwóch pytań:
Co może pójść nie tak?
Co mogę zrobić, aby temu zapobiec?
Te pytania szybko doprowadzą Cię do sedna problemu.
Jednak pójdziemy jeszcze krok dalej.
Zdrowa paranoja
Trenuj tę umiejętność jak każdą inną, codziennie. W pewnym momencie stanie się to Twoim nawykiem, a zarządzanie ryzykiem będzie niemal bezwysiłkowe.
„Tylko paranoicy przetrwają”.
Twórz wzorce aby nie popełniać dwa razy tego samego błędu
Korzystaj z błędów i niepowodzeń, traktując je jako wartościowe lekcje. Rzeczywistość pokazuje Ci, gdzie jeszcze masz przestrzeń do nauki i rozwoju.
Wes Kao radzi zadawać sobie te pytania: Na podstawie ostatniego razu, kiedy to robiłem lub wchodziłem w interakcję z kimś takim, co się pojawiło? O czym powinienem teraz pamiętać?
Reaguj od razu
Jeśli na początku prac dostrzeżesz pewne objawy ryzyka, przedstaw je innym jak najszybciej. Zwłaszcza przed startem projektu, aby odpowiednio uwzględnić te elementy w planie.
“Chciałam, aby jeden z moich bezpośrednich czł. zespołu ds. marketingu wykonał lekkie ćwiczenie z zakresu brandingu/komunikacji. Problem polega na tym, że „brand doc” może oznaczać wiele różnych rzeczy, a ja miałem na myśli coś konkretnego.
Chciałem zmniejszyć ryzyko, że wyobrażą sobie coś innego niż ja, co mogłoby doprowadzić do spędzenia godzin na tworzeniu czegoś, czego nie potrzebowaliśmy.
Powiedziałem więc: „Czasami dokumentacja brandingowa / komunikacyjna może być intensywnym, wielomiesięcznym procesem z poszukiwaniem duszy na temat tego, kim jesteśmy jako marka, ale nie tego potrzebujemy na tym etapie. Mamy problem: W miarę jak się rozwijamy, mamy teraz wiele osób, które piszą teksty skierowane do opinii publicznej i zaczynamy zaprzeczać sobie w tym, jak brzmimy. Myślę, że końcowym rezultatem powinien być 1-2-stronicowy dokument, który jasno określa zwroty/słowa, których używamy i których nie używamy (i dlaczego), tak aby każdy, kto pisze teksty skierowane do klientów, mógł się do niego odnieść. Pozwoli nam to prezentować się klientom w spójny sposób, niezależnie od tego, kto napisał kopię za kulisami”.”
Reply