• CS Po Polsku Newsletter
  • Posts
  • #29 💊 Umiejętności rozwiązywania konfliktów, wykorzystywanie opinii klientów, digital CS strategy

#29 💊 Umiejętności rozwiązywania konfliktów, wykorzystywanie opinii klientów, digital CS strategy

Hej !

Dobrze Cię widzieć w #29 wydaniu CS w Pigułce Premium.

Zobacz, co dzisiaj dla Ciebie przygotowaliśmy. 👇 

🚂 Rozkład jazdy:

  1. 🥰 Umiejętności rozwiązywania konfliktów [Free]
    Wielu z nas marzy o pracy w organizacji, w której nie ma nieporozumień i konfliktów, ale wiemy, że to niemożliwe. Dlatego umiejętności rozwiązywania konfliktów są niezbędne.

  2. 🤝 Jak wykorzystać opinie do poprawy doświadczenia  [Premium]
    Jednym jest twierdzić, że stawiasz klientów na pierwszym miejscu, ale jak to zrobić, jeśli nie wiesz, czego chcą?

  3. 🏃‍♀️ Cztery kroki do zbudowania od podstaw cyfrowej strategii sukcesu klienta [Premium]

  4. 🏋️‍♂️ Ćwiczenie CS-owe [Premium]

  5. 🤪 Memik [Premium]

  6. 🏹 3 szybkie strzały [Premium]

    1. Szybki kurs sukcesu klienta

    2. Aby mieć świetne wsparcie — wszystko musi być świetne

    3. Darmowy kurs tworzenia grafik AI – Hello Midjourney!

🥰 Umiejętności rozwiązywania konfliktów

Całość materiału znajdziesz TUTAJ.

Umiejętności rozwiązywania konfliktów

Wielu z nas marzy o pracy w organizacji, w której nie ma nieporozumień i konfliktów, ale wiemy, że to niemożliwe. Dlatego umiejętności rozwiązywania konfliktów są niezbędne. Konflikt to forma komunikacji, która pomaga nam współpracować w rozwiązywaniu problemów i poprawiać nasze środowisko, abyśmy mogli w nim dobrze funkcjonować. Jednak wielu z nas wciąż obawia się konfliktów.

  1. Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie polega na skupieniu uwagi na tym, co ma do powiedzenia druga osoba.

Ta umiejętność jest powszechnie stosowana przez sprzedawców, aby lepiej nawiązać kontakt z klientami podczas prezentacji, ale jest również uniwersalną kompetencją, którą powinien opanować każdy profesjonalista.

Aby praktykować aktywne słuchanie, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to mieć otwarty umysł (i otwarte uszy!). Dodatkowo, zadawaj pytania, gdy jesteś zdezorientowany co do jakiegoś punktu i skup się na rozpoznaniu celów drugiej osoby.

Porada: Podczas radzenia sobie z konfliktem, staraj się zauważyć, jak druga osoba sformułowała swoje zdania. Następnie odpowiedz, używając tych samych sformułowań. To pokazuje, że słuchałeś i pomaga wyjaśnić wszelkie niejasności dotyczące omawianych punktów.

2. Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna opisuje zdolność do postrzegania i rozumienia emocji innych ludzi oraz swoich własnych.

Ta umiejętność jest kluczowa podczas zarządzania konfliktami, ponieważ zapobiega eskalacji sytuacji. Jeśli potrafisz skutecznie interpretować emocje swojego przeciwnika, łatwiej będzie ci z nimi komunikować się bez ich prowokowania.

Porada: Rozpoznawanie i ograniczanie zamieszania, złości i frustracji wynikających z konfliktu daje przestrzeń wszystkim zaangażowanym do kreatywnego i logicznego myślenia o rozwiązaniu.

3. Cierpliwość

Konflikty rzadko są łatwe do przezwyciężenia. Gdyby tak było, nie byłoby tysięcy osób szukających w internecie "rozwiązywania konfliktów" każdego miesiąca.

Rozwiązywanie konfliktów jest trudne, ponieważ ludzie nie lubią się mylić i często upierają się przy swoim stanowisku z tego powodu. Jeśli chcesz rozwiązać konflikt z osobą taką jak ta, będziesz potrzebował cierpliwości.

Ważne jest pamiętać, że problem może nie być rozwiązany od razu, nawet jeśli rozwiązanie jest oczywiste. W idealnym przypadku, powinieneś poświęcić czas na wysłuchanie każdego uczestnika i równoczesne docenienie każdego argumentu.

Porada: Nawet jeśli istnieje jasna odpowiedź, pośpiech w dążeniu do rozwiązania może sprawić, że inni ludzie poczują się wykluczeni z procesu podejmowania decyzji. Poświęć czas na równomierne rozważenie wszystkich opcji - oszczędzi to późniejszych problemów.

4. Bezstronność

Innym powodem, dla którego konflikty mogą być trudne do rozwiązania, jest to, że nie zawsze skupiają się wyłącznie na samym konflikcie.

Konflikt czasami może służyć jako okazja do wyrażenia wcześniejszych żali, które narosły między zaangażowanymi stronami na przestrzeni czasu. Teraz problem nie może być rozwiązany, dopóki nie zostaną rozpatrzone kwestie historyczne.

W takiej sytuacji najlepiej oddzielić konflikt od osób, które są z nim związane. Nie skupiaj się na ludziach i ich osobistych cechach.

Zamiast tego, skoncentruj się na samym problemie i skieruj swoją energię na znalezienie rozwiązania.

Porada: Chociaż może być ważne przepracowanie tych wcześniejszych problemów w pewnym momencie, nie odkładaj teraz rozwiązywania starszych spraw na dalszy plan. Pamiętaj o zasadzie: ważne kontra pilne.

5. Pozytywne podejście

Trudno jest osiągnąć porozumienie w sprawie rozwiązania, jeśli nikt nie jest z niego zadowolony.

Nawet jeśli się zgodzisz, półśrodek kompromisu nie motywuje cię do rzeczywistego wykonania swojej części umowy. Może to nawet dostarczyć uczestnikowi wymówki, aby całkowicie uniknąć rozwiązywania konfliktu.

Wykazywanie pozytywnego podejścia w działaniach związanych z zarządzaniem konfliktem jest doskonałym sposobem na utrzymanie rozmowy w ruchu. Konflikty są pełne przeszkód, i będziesz musiał być gotowy, aby je pokonywać, jeśli chcesz dojść do rozwiązania.

Porada: Posiadanie pozytywnego podejścia wchodząc w konflikt może pomóc innym uczestnikom, którzy mogą czuć się niepewni w tej interakcji, poczuć się bardziej w komfortowej sytuacji.

6. Otwarta komunikacja

Relacje między osobami zaangażowanymi w konflikt nie zawsze wracają do normy po rozwiązaniu problemu. Ta relacja musi być pielęgnowana po znalezieniu rozwiązania, aby zapobiec powstawaniu przyszłych problemów.

Jeśli pojawią się nowe wyzwania, prezentowanie otwartej komunikacji powinno ułatwić uczestnikom radzenie sobie z przeszkodami, nie ryzykując postępów, które wcześniej osiągnęli.

Porada: Otwarta linia komunikacji jest najlepszym podejściem do tworzenia zdrowych, długoterminowych relacji. Pozwala to obu stronom sprawdzać się nawzajem i upewniać się, że obie strony umowy są przestrzegane.

Choć zrozumienie tych umiejętności może pomóc tobie i twojemu zespołowi w zarządzaniu konfliktami i zapobieganiu eskalacji, ważne jest zrozumienie, jak je zastosować w praktyce, gdy konflikt się pojawia.

W następnej sekcji omawiamy niektóre sposoby, w jakie można wykorzystać te umiejętności do skutecznego rozwiązywania konfliktów.

Strategie rozwiązywania konfliktów Model Thomasa-Kilmanna dotyczący rozwiązywania konfliktów opisuje pięć strategii radzenia sobie z konfliktem. Pięć strategii znajduje się na dwóch osiach: asertywność i współpraca.

Każda z strategii mieści się między asertywnością a nieasertywnością oraz współpracą a niewspółpracą. Żadna strategia nie jest właściwa ani nieodpowiednia, istnieje odpowiedni moment, aby zastosować każdą z nich.

  1. Uleganie

  2. Unikanie

  3. Współpraca

  4. Konkurencja

  5. Kompromis

Konflikt nie musi być przerażającym wyrazem składającym się z ośmiu liter.

Rozwiązywanie konfliktów służy wzmacnianiu naszych relacji i wyrażaniu naszych oczekiwań w odniesieniu do oczekiwań innych.

Dzięki zrozumieniu pięciu strategii rozwiązywania konfliktów i zastosowaniu umiejętności, które czynią je skutecznymi, będziesz wiedzieć, kiedy unikać konfliktu, a kiedy go rozwiązać.

Twoje relacje z współpracownikami i klientami będą lepsze dzięki temu.

Jeżeli chcesz zobaczyć całość materiału, kliknij TUTAJ.

Subscribe to CS Po Polsku Członkostwo Premium to read the rest.

Become a paying subscriber of CS Po Polsku Członkostwo Premium to get access to this post and other subscriber-only content.

Already a paying subscriber? Sign In.

Reply

or to participate.